Daudzveidība un ģeogrāfija
Pērlēm ir ļoti daudz veidu un tām ir plaša izcelsme. Mēs detalizēti aplūkosim katru no šīm veidiem.

Jūras Pērles- tas ir Akoja pērļu veids. šīs pērles izaug austerēs, kuras mīt jūras ūdenī. Neraugoties uz vienādu diametru un kvalitāti, jūras pērles tiek vērtētas 6 reizes augstāk, nekā saldūdens pērles. Jūras pērles tiek piegādātas tirgū pārsvarā no Ķīnas provincēm Guangsi, Guangdong un Hainanj. 
Akoja Pērles- tiek ražotas Japānā, Ķīnā un Vjetnamā. Uz šo brīdi to ražošana tiek pārvietota uz dienvidiem, uz siltiem Ķīnas piekrastes ūdeņiem, tāpēc kā tur pērles izaug divās reizēs ātrāk. šī pērļu veida krāsu palete iekļauj balto, krēma, rozā, sudrabaino un zaļgani melno. Pērļu diametrs atrodas diapazonā no 5 līdz 9 mm. Lielākas šī veida pērles tiek sastoptas ļoti reti un maksā ļoti dargi.
Dienvidu Jūru Pērles-tiek nosauktas par kultivēto pērļu "karalieni". šīs ir dižciltīgas lielas pērles, kuras ražo ļoti liela jūras austeru šķirne - Pinctada maxima. Mūsdienās visas pērles, kuras tiek izaudzētas ar šo austeru palīdzību, tiek devētas par "dienvidu jūru pērlēm", kuru lielāka daļa tiek ražota Austrālijas, Indonēzijas un Filipīnu ūdeņos. šo pērļu diametrs ir no 10 līdz 20 mm. šīs ir visdargākās no kultivētām jūras pērlēm, jo tās atrodas austerēs ilgāk, tām ir bieza perlamutra virsma un tās ir vislielākās. "Dienvidu jūru pērles" ir ļoti skaistas un tiek augsti vērtētas. Pēs savas formas tās nav ideālas un uz tām tiek atrasti defekti biežāk, nekā uz māzākām pērlēm. šo pērļu krāsu palete ir daudzveidīga - nokrāsa ir sākot no zelta līdz oranžam, kā arī ir zilā, dažas melnas tonis un baltā.
Taiti pērles- tās ir augstās kvalitātes kultivētas pērles, pieteikami lielas, to krāsa tiek izveidota dabiski un variējas sākot no pelēkas līdz melnas krāsas, šo pērļu diametra izmērs parasti ir 11-12 mm. šīs pērles tiek dabūtas no īpaši tīras un siltas ūdens Franču Polinēzijas piekrastē. Tās tiek iegūtas no lieliem melnolūpu gliemiem. Taiti pērles aug daudz ātrāk, nekā citi pērļu veidi, bet tikai neliela gliemju daļa ir spējīga ražot augstās kvalitātes apaļas pērles. Katra šo veidu pērle ir unikāla un atšķiras no citām. šī iemesla dēļ rotājumi no šo pērļu veida ir ļoti darbietilpīgs process. Juvilieriem ir jāizcila simtus pērļu ar rokām, lai uztaisītu ideālu kaklarotu.
Saldūdens pērles- aug gliemjos, kuri mīt saldūdenī. Kodols - viela, kuru ievieš saldūdens gliemī, ir ievērojami mazāk, nekā kodols, kurš tiek lietots priekš ieviešanas jūras gliemjos. To rezultātā ūpes pērles satur biezāku perlamutra slāni un izskatās daudz spožāk, nekā jūras pērles. Saldūdens pērles ir lētākas par jūras pērlēm to faktu dēļ, ka saldūdens gliemis ir daudz lielāks par jūras gliemi un ir spējīgs vienlaicīgi izaudzēt līdz 20-30 pērlēm, kamēr juras gliemis, kā ir pieņemts, tikai vienu. Saldūdens pērļu ražotne ir koncentrēta Ķīnā uz Huanhe jūras, uz Taihu ezera un Vinling (Zeijang province). Saldūdens pērles ir ļoti populāras pateicoties formas, krāsas un izmēra daudzveidībai. Tiek sastapti izmēri sākot no 2 līdz 8 mm, tomēr vidējais izmērs ir no 4 līdz 6 mm. Absolūti rēts saldūdens kultivēto pērļu izmērs ir vairāk par 10 mm. Saldūdens pērlēm, atšķirībā no saļās ūdens pērlēm, nav kodola. Izņēmums - pērles, kuru izmērs pārsniedz 10 mm. Ja ir pagājuši 1,5 gada, pērles sasniedz aptuveni 3 mm. Pēc 3 gadiem tās var sasniegt jau 7 mm. Vairāk par 7 mm saldūdens pērles kļūs tikai tad, ja uzgaidīt vēl 4 gadus.
Pērļu krāsas un formas:
Pērļu nokrāsa ir daudzveidīga: baltā, rozā, krēma krāsas, melnā, bronzā, brunā jeb lavandas, zilās, dzeltenās, zaļās, rozaini lillās krāsas pasteļtoņos. Juveliertirdzniecībā dod priekšroku rozā, krēma krāsas, baltām un melnām pērlēm. Tiek uzskaitīts, ka pērle iegūst savu krāsu no gliemežvāka iekšēja perlamutra slāņa, precīzāk - no tā perlamutra slāņa apgabala, blakus kuram tā tika izveidota, t.i. pērļu krāsa ir atkarīga no gliemja veida. Turklāt, pērļu nokrāsa ir atkarīga no ūdens temperatūras un sastāva, kā arī gliemja veselības stāvoklis un pat uztura sastāvs, kuru tas sagremo. Pērļu krāsa var būt: baltā, dzeltenīgā, sudrabainā, krēma, zeltainā, zaļā, gaiši zilā, pelēkā, melnā. Bieži nokrāsa ir nevienmērīga un plankumaina.
Profesionāļi sadala pērles uz trīm pamatkategorijām pēc formas,pamatoties uz kopīgām raksturīgām īpašībām:
- Sfēriskas pērles- vispazīstamākais pērļu veids un visrētākais pērļu veids dabā, tas ir ideāli apaļās vai gandrīz apaļas formas.
- Simmētriskās pērles- sarežģītas, bet pareizas formas. Ja vizuāli sadalīt šīs pērles uz pusītēm, tās būs vienādas. Tā ir simetrija.
- Baroka vai barokas forma (Baroque Pearl) - neprasatas nepareizas formas pērles.
šo kategoriju ietvaros pērles tiek sadalītas uz septiņām pamatformām:

Apaļās - tās ir ideāli sfēriskās formas pērles. Tā ir visvērtīgākā un visretākā forma dabā. Kultivētas pērles izaug tieši tādas.
Gandrīz apaļas -mazliet iegarenas vai sablīvētas formas pērles. Tās arī tiek augsti vērtētas un pēc pareizas juvelierapstrādes izskatās rotājumos kā ideāli apaļš un ir grūti atšķirams pēc izskata.
Ovāls- ovālās formas pērles, šaurākais uz malām un plats centrā. Tiek klasificēts arī kā "sfērisks".
Poga - plakanās pogas formas pērles, apaļās un plakanās kā disks. Tās bieži ieliek auskaros.
Bumbierveidīga, lāsveidīga- asaru forma, var būt gara un īsa. šīs pērles izskatās ļoti pievilcīgi priekš pakariņam.
Pusbaroks- šīs ir pērles, kurām ir forma līdzīga jebkurai no augstāk minētām formām, bet kuras tajā pašā laikā ir nesimetriskas.
Baroks - nepareizas un nesimetriskās formas pērles. Tās var būt īpašī brīnumainā fantāzijas veida, vai var kaut ko atgādināt, piemēram, krustu vai nūjiņu.
šīs ir teorētiski mazākās vērtības pērles, bet var sastapt tādas unikālas formas, kuras pārsniedz pēc savas cenas ideālas apaļas pērles.
Audzēšanas vēsture un tehnoloģija
Vairāku gadsimtu gaitā, kad pērļu parādīšanas būtība bija neskaidra, pērles tika uztvērtas kā Dievu dāvana. Tas bija līdz tam laikam, kad cilvēks neiemacījās patstāvīgi audzēt perlamutra pērles. Pērles iesāka audzēt jau XIII gadsimtā. Ķīņieši bija pirmie, kas atklāja ka svešķermeņi, kuri tiek ievietoti saldūdens gleimju gliemežvākos, tiek pārklāti ar perlamutra slāni. Ar speciālu lāpstiņu viltīgie atvēra gliemežvākus un ar bambuka nūjiņas palīdzību ievietoja iekšā māls bumbiņas, kauliņu paliekas, koka un vara gabaliņus, kā arī Buddas sīkus attēlus. Pēc tam gliemjus atgrieza atpakaļ ūdenī, bet pēc pāris gadiem vāca "ražu". Kopš tā brīža tehnoloģija ir maz mainījusies, un tiešī tā ļauj audzēt kvalitatīvākās pērles. Ir kļūdaini uzskatīt kultivētās pērles par makslīgām. Pērļu audzēšanas process ir ārkārtīgi sarežģīts un smalks. Tas notiek dažādās stadijās un aizņem vidēji no trīm līdz divpadsmit gadiem. Speciālistiem, kuri audzē pērles, praktiski nav iespējas ietekmēt pērļu augšanas procesu un rezultātu. Viņi nevar zināt, kā izskatīsies gatava pērle, kā arī nevar atbildēt par to, ka gliemis neizmetīs ārā pērli agrāk, nekā tas ir nepieciešams. Ne visas pērles atbilst noteiktiem kvalitātes standartiem - šajā riskantajā darbā pastāv ļoti liels brāķa procents. Kad pienāk laiks "savākt ražu", vērtīga pērle tiek atrasta tikai vienā no 7-10 austerēm. Gala rezultāts galvenokārt ir atkarīgs tikai no dabas. Uz šo brīdi 99% no pērlēm pasaules juveliertirgū veido kultivētās pērles. Audzētās pērles - tās arī ir naturālās pērles, jo tās tiek audzētas dabiskajos apstākļos gliemjos-pērlenēs, bet tikai ar cilvēka kontroli un palīdzību. Mūsdienās modernas pērļu audzētavas ir apgādātas ar augsti tehnoloģiskām laboratorijām. šeit strādā augsti kvalificēti speciālisti. Tas ļauj ievērojami paaugstināt kvalitāti un paaugstināt izgatavoto pērļu daudzumu. Praktiski visas pērles, kuras tiek lietotas juvelierizstrādajumos, ir audzētas. Pēc savām īpašībām tās ne ar ko neatšķiras no dabīgām pērlēm, bet sanāk dažas reizes lētāk. Kultivēto pērļu pamatpiegādātāji ir Ķīna un Japāna. Japāna bija pirmā, kas prezentēja pasaules tirgū kultivētās pērles. Diemžēl, Japānas jūras ekoloģijas piesārņošana iznīcina pērļu izgatavošanas tradicionālās vietas un pasliktina to kvalitāti. Mūsdienās Ķīna kļūva par līderi kultivēto pērļu ražošanas jomā un uz šo brīdi to kvalitāte pārsniedz japāņu pērļu kvalitāti. Mūsdienās vairākas slavenas kompānijas importē pērles no Ķīnas, devējot to par japāņu, iegūstot papildus peļņu. To var izskaidrot ar to faktu, ka Ķīnā ūdens ir mazāk piesārņota un siltāka. Ķīnas pērlēm ir biezāks perlamutra slānis un ļoti spožs spīdums.
Kā noteikt naturālās pērles
Mūsdienās ir daudz bižutērijas, kura imitē īstas pērles. Pērļu imitācijas tika pirmo reizi iegūtas XVI gadsimta vidū Francijā. Tās tiek izgatavotas sekojoši: dobas bumbiņas tiek izgatavotas no viegli kausējamā stīkla. Uz to iekšējo virsmu ar pergamenta līmes palīdzību uzklāj speciālo pastu, kura sastāv no nelielo zivs jugliņu sudrabainām zvīņām. Pēc tam bumbiņu dobumu piepilda ar vasku. XX gadsimtā sāka pielietot veselu pērļu imitācijas paņēmienu virkni - no stikla, perlamutra pastām, celluloida un želatīna. Līdzīgo melnajām pērlēm izgriež no hematīta, bet rozajām - no koralla. Mākslīgas "pērles" ir daudz vieglākas, nekā dabīgas, bet hematīta - smagākas. Imitācijas nav grūti atpazīt, aplūkojot tās pie izurbta cauruma palielinātās malas, kur tiek atklāta akmens un stikla iekšēja uzbūve. šo bumbiņu virsma parasti ir pārāk gluda. Imitētas pērles tiek attiecinātas pie bižutērijas kategorijas un tam nedrīkst atrasties juveliersalonos.
Kā var noteikt, vai pērle tika radīta gliemja gliemežvākā?
- Visvienkāršākā metode - paberzēt divas pērles viena or otru. Tās nesabojās savas virsmas, tajā pašā laikā starp pērlēm veidojas pērļu krāsas putekļi.
- Vēl viena pērļu īstuma pārbaudes metode - rūpīgi pārvilkt pērli pāri saviem zobiem. Pērļu virsmai jābūt grumbuļainai, bet ne gludai, kā stikls.
- Naturālā pērle, nokritot uz cietu virsmu, augsti lēkās, kā pingponga bumbiņa. Imitēta "pērle" nelēkās.
Īsta pērle ir daudz smagāka, nekā imitācija, tajā pašā laikā tā vienmēr paliek vēsa. Pat viskarstākajā laikā, uzvilkot pērļu kaklarotu, Jūs sajūtīsiet vēsumu.
Pērles - vislabākais sievietes draugs
Vēcākajos rakstos par pērlēm tiek minēts vairāk nekā 2000 gadu pirms mūsu ēras. Senās Romas, Griekijas un Austrumu zemju pārvaldnieki no senajiem laikiem apgreznojuši savu ķermeni, apģērbus un dažādus priekšmetus ar tik neatkārtojamo akmeni. Kādu laiku pērles tika vērtētas augstāk, nekā zelts, tik ievērojama bija cilvēku sajusma par tām. Pērļu vēsturē bija gan uzvaras, gan neveiksmes. Tās ir vai ārkārtīgi populāras un pieprasītas, kā, piemēram Senajā Romā un Indijā, vai tās zaudē vērtību, kā, piemēram, Viduslaikos. Tomēr ap XII-XIII gadsimtiem interese pret tām tiek paaugstināta proporcionāli tā laika modes dāmu un kungu vēlēšanos izrotāt sevi. Tālāk pērļu vēsturi var stāstīt, tikai aprakstot imperatoru un valdnieku drēbes. Krievijā pērļu rotaslietas patika vālkāt krievu imperatora pagalma pārstāvjiem, kuri bija radniecīgi vairākiem Eiropas monarhiem. Imperatore Aleksandra Fjedorovna visur radījās ar perļu kaklarotām - ar tām viņa tika attēlota vairākās fotogrāfijās un portretos.
Pērļu valkāšana visos laikos tika uzskatīta par augstākās sabiedrības piederēšanas pazīmi. Ja dimanti tiek uzskatīti par meiteņu labākiem draugiem, tad par vislabākajiem lediju draugiem neapšaubāmi tiek uzskatītas pērles. Pērļu kaklarotu piekrīteju vidū - Kleopatra un Merlīna Monro, princese Diāna un Lielbritānijas karaliene, Simona Sinjore, Elizabete Teilore un Žaklīna Kennedi, Koko šanele, Mila Jovoviča un Kameron Dias.
Jaunās meitenes, kuras valkā pērļu kaklarotas, kļūst par vienkāršām un mīlīgām, veiksmīgi apprecas, kļūst par laimīgām mātēm un perfektām mājsaimniecēm. Tomēr, ja jūs baidāties no nobrīnēšanas, specīgākais līdzeklis - gaiši zilās pērles. Baidaties no ļaunā - tas nozīmē ir jāpielīmē pērli pie mājas sliekšņa. Pastāv arī ticējums, ka pērles nosargā meiteni no neabpusējas milestības mokām.
Pērles nostiprina ģimenes laimi- tāds ir daudzu tautu viedoklis par pērlēm. Visā pasaulē tās tiek lietotas priekš kāzu tērpu izrotāšanas, visos laikos bija moderni dāvināt gredzeni ar pērli kā mīlestības apliecinājumu. Senajā Krievijā jaunlaulātos pat aptīja ar pērļu diegu, lai nekādi spēki nevarētu lauzt viņu savstarpējo saiti.
Senajā Romā bagātas patrīcijas ņema pērles sev līdzi uz gultu, tāpēc kā tās tika asociētas ar mīlestības dievieti un bērnu piedzimšanu. Talismānu cienītāju vidū tās tiek godātas kā vissievišķīgākais akmens, Mēness simbols, kas var padarīt savu īpašnieci par maigāku, emocionālāku, intuitīvāku, sirsnīgāku un pat sentimentālu. No senajiem astroloģiem un pareģiem sākas ticējums, ka pērles - laimīgākais akmens priekš tiem, kas piedzima Zivs zvaigznājā. Tika īpaši rekomendēts valkāt to meitenēm un neprecētām sievietēm, neatkarīgi no vecuma.
Pērles- veicina ilgu mūžu, padarīs skatienu skaidru, novērš nobrīnēšanu, dod iespēju pareģot nākotni. Gredzens ar pērli nosargā no zagļiem un netaisnīgiem darījumiem.
Ieraudzīt sapnī pērles - paredz labu biznesu, veiksmīgu tirdzniecību un veiksmi sabiedriskajā aktivitātē. Ja jaunā sieviete nosapņo, ka viņas izredzētais uzdāvina viņai pērles, viņa būs ārkārtīgi laimīga: viņu sagaida gan jautrība, gan bauda, kā arī mīļošs uzticīgs līgavainis, kuram nepiemīt egoistiskā greizsirdība, kura sagrauj laimi. Ja sieviete zaudē vai izbārsta pērles, viņa cietīs no lielām skumjām. Priekš jaunas sievietes būt sajusmā par pērlēm nozīmē, ka īsta mīlestība piepildīs viņas dvēseli un viņa izdarīs visu nepieciešamo, lai iepatiktos izredzētājam.
Pērles - dziednieces
Pērles -izcilas dziednieces.Tās samazina temperatūru, iekaisumus, izārstē no dzeltenās kaites, sieviešu slīmībām. Palīdz ekzēmas un diabēta gadījumā, novērš mēness slimības, epilepsiju, melanholiju. Valdniece Kleopatra ar pērļu pūdera palīdzību izvairījās no migrēnas. Mūsdienās Hollivudas zvaigznes lieto šo seno un dārgo līdzekli kā jaunības un skaistuma eliksīru. Pērļu pulvera porciju, kura tiek individuāli aprēķināta ar mājas ārstu, izšķīdina ūdens glāzē un lieto iekšķēji.
Mūsdienas pētnieki pilnīgi piekrit leģendai par to, ka no šī avota jebkurš izstaros pērļu mirdzumu. Tāpēc pērles stāv pirmajā rindā starp enerģijas piegādātājiem un pēc šūnu jaunības. Pērļu proteīna sastāvā ietilpst vairāk par 20 aminoskābēm - svarīgākajiem elementiem vienlaicīgi gan priekš matiem, gan priekš ādas. Tie darbojas līdzīgi dabiskajam faktoram, tāpēc tie brīnišķīgi mitrina un atjauno ādu. Turklāt, pērles ir spējīgas paaugstināt "degvielu" izstrādi priekš šūnām - adenozintrifosfātu (ATF), kurš mūsu organismā darbojas kā universāls akumulators, kā arī enerģijas piegādātājs. Tas nozīmē, ka šūnas iegūst vairāk enerģijas un tadā veidā saglabā ādas jaunību. Senajās medicīnas un kosmetoloģijas grāmatās pērļu pulveris - nepieciešams ingridients, kas "atbild" par jaunības atgriešanos. Mūsdienās vairākas kosmētikas kompānijas pieliek klāt ķermeņa un sejas krēma sastāvā mīkstinošo un piešķirošo mirdzumu pērļu ekstraktu. Pirms pieņemt lēmumu par ārstēšanos ar tādu naturālo, bet ļoti iedarbīgo līdzekli, kā pērles, pakonsultējieties ar ārstu.
Pērles - uzticības un īstas mīlestības talismans, kas dod to īpašniekam daudz dzīves prieka. Tās padara karstgalvjus mierīgākus, atņem no apvainotājiem augstprātību, lepnumu un godkārību, visādā ziņā aizstāvējot savu īpašnieku. Pērlēm ļoti patīk to īpašniece un tie ātri pierod pie viņas, bet ar lielu negribu kalpo citai īpašniecei, ja tās dāvināt otrkārt. Tās nosargā savu īpašnieci no ļaunuma, naida un nodevības. Jūras ceļojumos pērlēm rūp, lai tie paietu mierīgi, un tās prot izveidot dialogu ar jūras stihiju un tās iemītniekiem, ja nolaist pērles ūdenī.
Kā sakopt pērļu rotājumus
Naturālām pērlēm - ir nepieciešama uzmanība un saudzīga lietošana. Daudzām pasaules tautām pērles tiek uzskaitītas par dzīvām, tāpēc atšķirībā no citiem rotājumiem, kā viss dzīvs, tās pieprasa sakopšanu. Pērles uz 90% sastāv no kalcija karbonāta, 5% - ūdens, un vēl 5% - orgāniskā viela konholīns, kas kalpo kā cementētājs. Organika, kas piemīt pērlēm ar laiku izžūst un sadalās, tāpēc pērlēm ir noteikts dzīves posms, pēc tam tās skapstē, slāņojas un sabrūk. Tomēr ja pareizi glabāt un sakopt pērles, tās nezaudē skaistumu dažu simtu gadu laikā.
Mūsu parastie padomi par to, kā sakopt Jūsu pērles - palīdzēs Jums uz daudziem gadiem saglabāt iemīļoto rotājumu mirdzumu.
Pērļu glabāšana - Pērļu cietums pēc Moosa skalas atrodas diapazonā 3,5-4,0 (dimanta cietums - 10,0), tāpēc to var viegli sabojāt. Saldūdens pērles ir cietākas, nekā jūras pērles. Lai izvairītos no perļu bojājumiem, glabājiet rotājumus atsevišķi no citiem juvelierizstrādajumiem mīkstā iepakojumā. Labākais veids - ietīt rotājumus tīrā nenokrasotā naturālā audumā - naturālā zīdā vai samtā. Pērlēs labāk tūrēt telpā ar normālo mitruma daudzumu, tālāk no apkures ierīcēm.
Pērļu sakopšana- Pērlēm ir jāizvairās no uzkarsēšanas un atklātās ūguns (tā kā tas satur divus procentus no ūdens, tas var saplaisāt un pazaudēt savu mirdzumu). Pirms doties peldēties rotajumus no perlēm ir ieteicams noņemt nost.
Pārmērīga jebkuru ķīmisku vielu iedarbība ved pie pērļu mirdzuma zaudēšanas, tās skapstē. Saudzējiet pērles no skābju, abrazīvu, iztvaicēšanas un kosmētisko līdzekļu iedarbības uz tām. Taisoties uz svētku vakaru vai Jaungada balli, uzvelciet rotājumus ar pērlēm pēc desmit minūtēm pēc kosmētikas uzklāšanas.
Pērles ir jāuzvelk pēdējā kārtā no visām drēbju aksesuāriem, bet novilkt pirmās.
Nedrīkst glabāt pērles pārāk mitrā vai sausā vietā. Turklāt, nedrīkst pakļaut pērles spožu saules staru ilgai iedarbībai.
Izstrādājumi no pērlēm prasa rūpīgu sakopšanu. Juvelieri visbiežāk "atdzīvina" pērles, apstrādājot tās ar salsskābes vieglu šķīdumu. Mājas apstakļos pērles tiek iztīrītas ar vieglu ziepju sķīdumu. Var arī paberzēt to ar kartupeļcieti, kas noņem nost pārmērīgu mitrumu un netītumus, sūsināt līdz pilnīgai žūšanai un tikai pēc tam noņemt nost.
Mezgli uz diega, kuri tiek uztaisīti starp atsevišķām pērlēm, novērš to pieskāršanos viena ar otru, bet ja diegs saplēsīsies kāda iemēsla dēļ, pērles neizbirs. Diegā, kurā savēr pērles, tiek rekomendēts mainīt katru otro/trešo gadu. šo elementāro noteikumu ievērošana palīdzēs saglabāt pērles, lai tās varētu iepriecināt to īpašnieci vēl ilgāku laiku.
Galvenais pērļu likums skan sekojoši: Vislabākais veids, kā saglabāt pērļu mirdzumu - biežāk nēsāt rotājumu.